Czy da się w 2020 szkolić z bhp w Białymstoku? - pierwsza pomoc

kursy bhp białystok

Oferta stworzenia systemu zarządzania bezpieczeństwem

Firma, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, poza ofertą przeprowadzania szkolenia BHP, może zajmować się także tworzeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie. System zarz

Czy da się w 2020  szkolić z bhp w Białymstoku? - pierwsza pomoc kursy bhp białystok
ądzania bezpieczeństwem to nic innego, jak element całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Posiadanie systemu zarządzania bezpieczeństwem nie jest obowiązkowe, jednak firma posiadająca odpowiednie certyfikaty z zakresu jakości, ochrony środowiska oraz BHP jest bardziej poszukiwana na rynku pracy. Firma BHP oferuje pomoc w tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem, takich jak ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Pierwsza norma obejmuje tak zwany system zarządzania środowiskowego, gdzie firma posiadająca certyfikat ISO 14001 szczyci się tym, że dba o środowisko naturalne. Z kolei norma OHSAS 18001 dotyczy bezpiecznego organizowania stanowisk pracy, a także zapewnia odpowiednie szkolenia BHP oraz przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Posiadanie norm nie jest obowiązkowe, jednak pomaga w pozytywnym budowaniu wizerunku firmy.


Sposoby przeprowadzania kursów BHP

Przeprowadzaniem szkoleń BHP zajmuje się specjalistyczna firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP mogą być przeprowadzone na dwa sposoby. Jedną z form prowadzenia kursów BHP są spotkania seminaryjne z prowadzącym połączone z samokształceniem uczestników szkolenia. Inną formą szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak zwany e-learning. Szkolenia BHP mogą więc być przeprowadzane internetowo za pośrednictwem specjalnej platformy, do której mają dostęp uczestnicy szkolenia. Kursy BHP prowadzone przez odpowiednią firmę w formie spotkań mogą się odbywać zarówno w siedzibie firmy, która prowadzi szkolenie, jak i w miejscu pracy uczestników szkolenia BHP. Istnieje kilka rodzajów kursów BHP, które są dobierane odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Każde szkolenie BHP, niezależnie od jego rodzaju oraz formy, kończy się specjalnym egzaminem. Zdanie egzaminu końcowego, który sprawdza przyswojoną wiedzę, zaświadcza o ukończeniu konkretnego szkolenia BHP przez uczestnika.


Jakie przepisy są w Kodeksie Pracy

Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.


Kiedy pracownik jest zwolniony z kursu BHP

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.



© 2019 http://pierwsza-pomoc.gazeta.ilawa.pl/