Czy można szkolić z bhp w Gorzowie w niedzielę nie handlową? - pierwsza pomoc

bhp gorzów wielkopolski

Nigdy nie wiadomo jaka będzie przyszłość

Zgodnie z prawem, każda osoba nowo zatrudniona na umowę o pracę ma obowiązek odbycia szkolenia BHP. Niestety większość z nas postrzega je jako czystą formalność do odbębnienia. Warto jednak podejść do tematu jak najbard

Czy można szkolić z bhp w Gorzowie w niedzielę nie handlową? - pierwsza pomoc bhp gorzów wielkopolski
ziej poważnie. Chodzi przecież o ludzkie życie i zdrowie.

Dobry behapowiec opowie w sposób ciekawy o najważniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, w tym o przepisach ppoż. Słuchajmy go uważnie. Nigdy nie wiadomo, jaka będzie przyszłość. Może dzięki temu, co zapamiętamy, uda nam się kiedyś zapobiec jakiejś tragedii lub w porę wyeliminować określone zagrożenie. Nie bójmy się zadawać dodatkowych pytań ekspertowi BHP.

Szczególnie w przypadku tak ważnego zagadnienia, jak pierwsza pomoc. Wypada dobrze się orientować w tym temacie. Przykra sytuacja, która zagraża zdrowiu i życiu może przydarzyć się każdemu. Nie tylko w miejscu pracy, ale dosłownie wszędzie. Jeżeli będziemy dobrze wiedzieli, w jaki sposób ratować drugiego człowieka, nie zawahamy się natychmiast zareagować.


Wiedza na temat bezpieczeństwa

Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach kwestie związane z naszym bezpieczeństwem są niestety coraz częściej bagatelizowane. Wynika to m.in. z naszych często niemądrych nawyków, przyzwyczajeń, brawury, chęci zaimponowania innym, czy po prostu lekkomyślności.
Dlatego właśnie niezwykle istotne jest wprowadzenie edukacji na ten temat już od naszych najwcześniejszych lat życia. Wynika to z faktu, iż najmłodsi zdecydowanie najłatwiej przyswajają to czego się ich uczy. Pokazanie im zasad bezpieczeństwa za dziecka, będzie skutkowało tym, że takie zachowania automatycznie wejdą im w krew na całe ich życie. Na wielu przedmiotach w szkole poruszane są kwestie związane z bezpieczeństwem, ale najistotniej z nich poruszane są na przedmiocie, takim jak EDB. Starsi uczniowie mają dostarczaną szczegółową wiedzę na tematy, takie jak szkolenia bhp, ppoż, czy zagadnienia takie jak np. pierwsza pomoc. Oprócz tego, człowiek, kiedy staje się dorosły wychodzi z murów szkolnych i z takimi samymi zasadami bezpieczeństwa spotyka się w pracy. Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo to zagadnienie, które dotyczy nas na każdym kroku naszego życia.


Wiele z firm staje przed wyborem:

Wiele z firm staje przed wyborem: czy zatrudniać BHPowca na etacie czy korzystać z firm zewnętrznych oferujących takie usługi. Wybór ten uwarunkowany jest przede wszystkim specyfiką firmy i jej skalą. W organizacjach o profilu administracyjnym, gdzie zagrożeń jest znacznie mniej niż na halach produkcyjnych z wyspecjalizowanym ciężkim sprzętem, z pracą na wysokościach czy z wykorzystaniem substancji szkodliwych, utrzymywanie służby BHP wydaje się nie być zasadnym. Szkolenia BHP, wstępne instruktaże pracowników związane z ryzykiem zawodowym, profilaktyką ppoż to standardowe treści szkoleniowe, które z powodzeniem realizować może osoba z zewnątrz zaznajomiona wcześniej ogólnie z profilem firmy. Pierwsza pomoc przedmedyczna często realizowana jest przez ratowników medycznych, których można zaangażować w szkolenia pracowników. Takie rozwiązanie pomaga optymalizować koszty zatrudnienia. W przypadku dużych organizacji znajomość procesów, potencjalnych zagrożeń, a także samych pracowników wpływa na skuteczność służby BHP. Stały monitoring, możliwy dzięki częstej obecności wśród zatrudnionych, maszyn i urządzeń pozwala na bieżąco eliminować czynniki, które mogą stać się przyczyną wypadków przy pracy.


Okiełznać zagrożenie

Co przydaje się w pracy? Zapewne umiejętności interpersonalne, zapał, energia i kwalifikacje. Co jednak oprócz tego może wpłynąć na komfort w miejscu pracy? Poczucie bezpieczeństwa - a to zapewnia odpowiednie przygotowanie.

Każdy pracownik powinien przejść przez tzw. szkolenia BHP. Jest to obowiązkowa czynność - zarówno przed podjęciem się pracy na danym stanowisku (wstępne), jak i w trakcie zatrudnienia (okresowe). Niezależnie od wykonywanej profesji, takie szkolenia powinny być przeprowadzone- bez wyjątku. Zazwyczaj towarzyszy im także kurs z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ), który polega m.in. na nauce gaszenia pożaru oraz odpowiedniego zachowania podczas ewakuacji. Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat ratowania zdrowia i życia, podstawą jest pierwsza pomoc i zaznajomienie się z czynnościami wykonywanymi podczas jej przeprowadzania.

Nie trzeba być medykiem lub innym specjalistą, by móc pomóc sobie i towarzyszom w trudnych chwilach. Zagrożenia są wszędzie- warto je oswoić.



© 2019 http://pierwsza-pomoc.gazeta.ilawa.pl/